Харчування-енергія-імунітет

Хороше самопочуття, високий рівень енергії та міцний імунітет безпосередньо залежать від харчування. Це той фундамент, який необхідний кожному, щоб побудувати гарне тіло та налагодити роботу всіх систем організму.

Хороше самопочуття, високий рівень енергії та міцний імунітет безпосередньо залежать від харчування. Це той фундамент, який необхідний кожному, щоб побудувати гарне тіло та налагодити роботу всіх систем організму.

Тільки прокинувся, а вже втомився. Якщо вам знайомий такий стан, перше, на що слід звернути увагу, це, звичайно, меню. Їжа для нашого організму – своєрідне паливо. Якщо його недостатньо, організм зможе отримати необхідну енергію задля забезпечення процесів життєдіяльності. І тут важлива не лише кількість калорій, що одержуються з їжі, а й їх якість. У дієтології існує таке поняття, як нутритивна густина продукту – це вміст корисних речовин на 1 ккал продукту. Чим більше вітамінів, мінералів, клітковини, білка, корисних жирів, тим вища нутритивна щільність. Тобто можна з'їсти однакову кількість калорій, але отримати абсолютно різний набір нутрієнтів. Наприклад можна порівняти рибу, що вирощується в рибницьких господарствах, і дику, виловлену з природних водойм. На перший погляд, різниці немає. Однак якщо розглянути продукти з погляду нутритивної густини, стане очевидно, що дика риба значно багатша за своїм складом, і незважаючи на однаковий калораж, дасть організму набагато більше користі, а отже й енергії. Те саме стосується м'яса, круп, молочної продукції, овочів та фруктів. Щоб вибирати правильну їжу для хорошого рівня енергії, важливо віддавати перевагу тим товарам, де максимально простий склад, а готові продукти не піддавалися глибокій харчовій обробці. А якщо ні, то від вихідного продукту залишається мало корисних речовин, зате штучних добавок, підсилювачів смаку і консервантів - хоч відбавляй. З'ївши таку їжу не варто розраховувати на високий рівень енергії, який протримається цілий день.

Крім того, важливо стежити за кількістю білка у раціоні. Існує думка, що енергію організму дають вуглеводи. Технічно так. Коли надходить вуглеводна їжа відбувається процес окислення вуглеводів. Один грам вуглеводів виділяє близько 4 ккал. Проте білки також є найважливішим джерелом енергії. Як відбувається перетворення білків на енергію? Цей процес починається у шлунково-кишковому тракті. Завдяки ферментам білкова їжа розщеплюється та вивільняється енергія – більш якісна та довготривала. Крім того, білки є надзвичайно важливими для вивільнення енергії на клітинному рівні. За енергію у клітині відповідають «енергетичні станції» - мітохондрії. Молекули-переносники, що знаходяться на мембрані клітин, перетягують білкові продукти розпаду, і завдяки синтезу АТФ (основне джерело енергії для клітин) та реакціям з киснем виділяється енергія. Саме так здійснюється енергетична функція білків на клітинному рівні.

Харчування та імунітет

Імунний захист організму постійно піддається атаці. Від того, наскільки вона сильна, багато залежить. Білок – будівельний матеріал кожної клітини, це гормони, молодість і, звісно, сильний імунітет. Інтерферон людський, який забезпечує противірусний захист, це білкова молекула. При цьому інтерферон має специфічну активність: він діє не на конкретного збудника, а на всі вірусні частинки, з якими ми зустрічаємося щодня. Якщо раціон бідний на вміст білка, це неминуче веде до дефіциту інтерферону і, як наслідок, до слабкого імунітету. Багато імунних клітин не здатні використовувати глюкозу, вони харчуються виключно глютаміном – це одна із стандартних амінокислот, що входять до складу білка. Немає білка – немає достатнього харчування імунітету. Відсутність глютаміну для імунних клітин як низький рівень цукру для людини: імунітет стає млявим, слабким і не виконує своїх функцій у повному обсязі.